Automatyka przemysłowa
Zautomatyzowanie przemysłowe jest dla dużych firm niezwykle ważne, ponieważ stanowi gwarancję bezpieczeństwa i jakości na linii produkcyjnej. To współpraca rąk ludzkich z wytworami mechanicznymi: zarówno samymi maszynami wykonującymi zlecenia, jak i procesami oraz programami sterowanymi z poziomu komputerów. Stanowią one nieocenioną pomoc w utrzymaniu wydajności firmy na wysokim poziomie, co w efekcie czyni ją też bardziej konkurencyjną.
Automatyka przemysłowa znajduje swoje zastosowanie również tam, gdzie praca człowieka jest nieopłacalna lub z różnych względów zwyczajnie niemożliwa czy niebezpieczna. Funkcja automatyki w ogóle sprowadza się do usprawnienia linii produkcyjnych i stworzenia przyjemniejszego środowiska pracy, podążającego za nowoczesnością.
Komfort rodziny
Co to jest automatyka przemysłowa?
Automatyka przemysłowa jest działem inżynierii, który dzięki rozwojowi technologii jest w stanie pomagać ludziom na wielu płaszczyznach produkcji. Niekiedy dotyczy ona tylko wybranych działów ale często znajduje swoje zastosowanie w całej fabryce i obejmuje wiele specjalistycznych gałęzi, takich jak:
- Automatyka procesowa – koncentrująca się na kontroli i optymalizacji złożonych procesów produkcyjnych.
- Automatyka HVAC (Heating, Ventilation, and Air Conditioning) – zajmująca się systemami ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.
- Automatyka HVACR – rozszerzona wersja HVAC, która dodatkowo obejmuje systemy chłodnicze (Refrigeration).
Skonfigurowane i zaprogramowane urządzenia są w stanie kontrolować procesy przemysłowe jak i wykonywać powierzone im zadania. W odróżnieniu od człowieka mają możliwość nieprzerwanej pracy, jednocześnie nie tracąc na wydajności i jakości.
Thermaflow w Twoim domu
Kontrola procesów przemysłowych
Działanie zautomatyzowanych urządzeń produkcyjnych opiera się na zgromadzonych w nich oprogramowaniach, które bez ciągłej ingerencji człowieka mogą wykonywać powierzone im zlecenia. Tak zwana aparatura kontrolno-pomiarowa ma możliwość całodobowego monitorowania procesów produkcyjnych. Wyposażona jest ona w:
- czujniki indukcyjne, które pozwalają na kontrolowanie pozycji elementu po zbliżeniu się do niego;
- czujniki pojemnościowe;
- czujniki optyczne;
- elementy bezpieczeństwa takie jak: kurtyny lub skanery;
- systemy wizyjne;
- przeróżne mierniki wielkości fizycznych, np. temperatury, ciśnienia, prądu czy napięcia.
Zautomatyzowane maszyny nierzadko potrafią działać dokładniej, ograniczając przy tym ilość odpadów powstałych w czasie produkcji, co wielokrotnie przekłada się na zmniejszenie kosztów produkcji dla firm.
Ekologiczne rozwiązanie na oszczędzanie
Elementy automatyki przemysłowej
Roboty, komputery, obrabiarki sterowane numerycznie (NC) i komputerowo (CNC) to jedne z wielu obiektów, dzięki którym praca na linii produkcyjnej przebiega szybciej i bezpieczniej, jednocześnie zapewniając wysoką jakość wykonania produktów. Ich części składowe takie jak: silniki, napędy, serwo napędy i elektrozawory (hydrauliczne i pneumatyczne), a także elementy kontrolno-pomiarowe, czyli: czujniki, inicjatory, systemy wizyjne i urządzenia pomiarowe, tworzą spójnie działający system.
Nad takimi maszynami czuwa układ sterujący – może to być przekaźnik programowalny, komputer przemysłowy lub programowalny sterownik logiczny PLC. Bez znaczenia, który z nich sprawuje pieczę nad maszyną, on również jest kontrolowany. Steruje nim system komunikacyjny obsługiwany z panelu operatorskiego, który może mieć formę tradycyjną lub dotykową.
Profesjonalne podejście
Automatyka przemysłowa – dla jakich branż?
Idea automatyki w Lublinie jest na tyle uniwersalna, że znajdzie ona zastosowanie w każdej branży. Jest ona szczególnie rekomendowana do dużych firm, gdzie praca na hali produkcyjnej odbywa się całodobowo, a produkty wytwarzane są na szeroką skalę i w dużej ilości. Najczęściej, zautomatyzowane maszyny można spotkać na halach produkcji motoryzacyjnej, ale także w przemyśle ciężkim i metalurgicznym.
Automatykę wentylacji i chłodnictwa coraz częściej można spotkać też w branżach farmaceutycznych czy spożywczych. Te dwie dziedziny odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu optymalnych warunków w budynkach i zakładach przemysłowych. Automatyka wentylacji zapewnia efektywne zarządzanie przepływem powietrza, kontrolując jego jakość i temperaturę. Z kolei automatyka chłodnictwa jest niezbędna wszędzie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie niskich temperatur.
Wysoka jakość
Profesjonalne doradztwo w wyborze optymalnych rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej
Nasza firma proponuje profesjonalne doradztwo w kwestii wyboru najlepszych rozwiązań nowoczesnej automatyki przemysłowej. Wspólnie z Klientami staramy się podjąć decyzje najbardziej optymalną dla ich przedsięwzięcia. Gwarantujemy rozwiązania dopasowane do indywidualnych wymagań i potrzeb Klienta oraz jego budżetu. Wiemy, że dla każdej firmy liczy się wydajność i jakość, ale także rozsądna i realna oszczędność.